Akvaryumda beslenecek en güzel balık türleri arasında yer alan bu canlılar. Oldukça özel ve nadir türlerdir. Tabi tüm özel tür ve nadir türleri inceleme gibi şansımız şuan yok ama tamamını sizler ile paylaşmak için elimden geldiği kadar çalışıyorum. Bakımı kolay akvaryum balıkları değil tabikide bu türler. Bilgi ve tecrübe gereklidir. Akvaryum balık çeşitleri ve özellikleri ile ilgili bir çok yazı paylaşıcam takipte kalın.

Lepistes Blue Grass

nadir-ozel-tur-lepistes-blue-grass

lepistes varyetesi (Topluluğu) olan oldukçada özel olan bir türdür. Bir çok karmaşaya sebeb veren bu balıklar. 4 ana topluluk altında toplanmaktadır. Bunlar Tuksedo ,Mozaik,Kobra ve Çim’dir. Blue grass ise çim topluluğu altında gruplandırılmaktadır.

Senegal Bişiri

nadir-tur-senegal-bisiri

Senegal bişiri adından da anlaşıldığı üzere ana vatanı senegal olan ve Polypteridae familyasından olan bir tatlı su balık türüdür. Zor şartlarda hayatda kalabilen bir canlıdır ve ilginç anatomik bir yapıya sahiptir. Yanlız beslerken dikkat etmelisiniz. Bu sevimli canlı yutabileceği boyuttaki her balığı yiyebilir. Tek ve büyük bir akvaryum da bakılması önerilir. Işık ile pek arası yoktur loş bir ortamda beslenmelidir.

Arowana Red Dragon

nadir-tur-arowana-red-dragon

En eski balık türlerinden biri olan Osteoglossiformes ailesine ait olan bu balık türünün kökenleri 200 milyon yıl öncesine aittir. 4 kıtayada (Asya,Afrika,Avustralya ve Güney Amerika) özgü varlık olan arowanalar. Bir çok ülkede nesli tükenen canlılar listesinde yer almaktadır. Düzenli kontrollü şekilde ihracatı gerçekleştirilir ve genelde bakıcıları canlı yem ile besler. Geniş bir akvaryumda ve sağlıklı bir diyet ile 25 yıl yaşabilirler.

Afrika ve Avustralya türleri için ihracat yapılmaz. Red dragon ise Asya türüdür pahalı ve nadir bulunanlarındandır.

Aksolotl

nadir-tur-aksolotl

Kendisi bir semender türüdür. Kaplan semender grubuna ait meksika köstebek semenderlerinin en tanınmış üyesidir. Diğer semender türlerine nazaran bu türün yumurtaları metaformoz geçirmediği için gelişimleri suda tamamlanır o yüzdende solungaçları vardır. Asıl kökeni meksika chalco gölü ve meksika’nın Dağ gölleridir.

Aksolotllar vücutlarındaki çeşitli parçaları ve uzuvları yeniden üretebilme özelliğine sahiptir. Bu yüzden bilimsel araştırmalarda kullanılmaktadırlar.

Dil Balığı

nadir-tur-tatli-su-dil-baligi

Türkiyede denizlerimizdede bulunan bu balık öyleki bir çok varyasyonu mevcut. Özelikle tatlı suda yaşaya bilen soleidae ailesine ait olan varyasyonu çok nadir bir türdür.

Diğer familyadaki varyasyonlarıda tatlı suda belli bir süre yaşamaktadır. Acı suyu sevmektedirler. Fakat uzun süre yaşayamazlar. Kuru yeme alışkın değillerdir canlı yem ve dondurulmuş yem ile beslenirler.

Cam kedi balığı

cam-kedi-baligi

Doğal yaşam alanı Güneydoğu Asya olan ortalama 12 – 15 cm boylarında oldukça ilginç bir balık türüdür. Adındanda anlaşıldığı gibi şeffaf bedene sahip bir canlıdır. Sürü halinde beslenirler ve etçildirler. Akvaryum ortamında üretimi oldukça güçtür ve bakımı zordur.

Portakal Goby

portakal-gobby

1938 yılında batı Pasifik de keşfedilmiştir. taze veya dondurulmuş tuzlu su karidesleri ile beslenmektedir.  Resif akvaryumları için uygun bir türdür. Akvaryumda üremesi mümkündür. Akvaryum zemini ince kum ve mercan moloz olmalıdır. Türkçe hiç bir kaynak mevcut değildir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir