Laravel Nedir ?

Laravel MVC yapısında web uygulamaları geliştirmek için tasarlanmış açık kaynak PHP frameworktür. En yaygın kullanımı olan bir framework diyebilirizde. Bunun sebeblerinden bazıları; Hızlı bir şekilde öğrenilebilir olması , ihtiyaçları tamamen karşılaması , pratik kullanımı olması ve internet de çok fazla kaynak bulunmasıdır.

Laravel 5 Windows Kurulum

Öncelikle Laravel kullanımı için pc’nizde  Wamp Server veya Xampp’ ın kurulu olması gerekiyor.Kurulu değil ise aşağıdaki linklerden indirip kurabilirsiniz.

Wamp Server İndir

Xampp İndir

Sonrasında laravel kurulumu için composer programını kurmamız gerekicek. Composer yükleme aracıdır. Laravel ‘i manuel olarakda indire bilirsiniz fakat kurulumda oluşturulması gereken keyi sizin oluşturmanız gerekicektir. Composer kurmanız daha doğru olucaktır.

Composer İndir

Composer kurulumu nasıl yapılır ? 

Composer kurulumu tamamlandıktan sonra laravelin kurulumuna başlaya biliriz.

1-  cmd (komut satırı) açıyoruz.

2- İlk açılışta kullanıcı dizininde olucaktır. Şu şekilde ( C:\Users\kullanıcı adı ) 

3- Projeyi oluşturucamız dizine geçmemiz gerekicektir. Xampp kurulu ise  cd  C:\xampp\htdocs yazmanız yeterli.  Wamp kurulu ise  C:\wamp\www yeterlidir. Dizine geçiş yaptıktan sonra projeyi oluştura biliriz.

4- Komut satırına composer create-project laravel/laravel projeismi yazıp laravelin indirilmesini bekliyoruz. İndirme tamamlandıktan sonra belirtmiş olduğunuz dizinde projeismi olarak belirlediğiniz klasöre laraveli indiricektir. Projeismini İstediğiniz herhangi birşey yapabilirsiniz örn: ilk-laravel-test gibi.

5- Kurulum tamamlandıktan sonra sanal sunucunuzu kapatıp açın. Adres çubuğuna http://localhost/ilk-laravel-test/public/ yazın ve kurulumun sorunsuz çalıştığını kontrol edin.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir