Şuan gündemde oldukça yer eden kairos planet hakkında bir kaç kelam etmeden duramadım. Bir kaç sitede gördüğüm duyurular ve kendi web sitelerindeki incelemelerim doğrultusunda. Yapıyorlarmış gibi gösterdikleri işin bana hiçte mantıklı gelmediğini sizler ile paylaşmak istedim.

İlk olarak karios planet nedir ? Onu inceleyelim.

Karios planet 2014 yılında ingiltere kurulan uluslararası bir firma. Bir kaç kaynakta da kurucularının sabıkalı bir kaç kişiden oluştuğu yönünde. Yaptıları iş ise büyük şirketlerin verilerini koruma amaçlı bir sistem olan bir programı sizlere satıp sizin bilgisayarınızda alan kiralayarak günlük 10 saat online olma şartı ile sizlerden paket bedeli alarak size aylık bir tutar ödemek.

Tabi burada şöyle bir şey söz konusu. Hangi firma verilerini parçalanmış halde hiç tanımadı insanların bilgisayarlarına ihtiyaç duyarak saklama gereksimi duysun.Bana karios planet hiçte güvenli gelmedi yaptığım araştırmalardan sonra. Devamında nissan firmasının karios planet için yapmış olduğu duyuru.Ekte görsel mevcut ,internet sitesinin linkide.

karios-planet-dolandiriciligi

Kendinizde inceleye bilirsiniz. Resmi internet sitesinden yapmış olduğunu duyurudur.

http://www.nissan.com.tr/otomobil-haberleri/kairos-teknoloji-sozlesme

Slovak bilgisayar mühendisleri kairos programını incelediklerinde bir çok acık içerdiğini tespit etmişler sadece basit hesap bilgileri ve şifre işlemleri dışında herhangi bir cloud yani iddia edilen dosya depolama hizmetinin olması tespit edilmiş gördüğünüz gibi program teror hack ve ddos olayları için bilgisayarınızı korunmasız hale getiriyor açıkladığımız gibi olay dosya cloud host vb bir amacı değil maksat ponzi sistemi makyajla gizlemektir.

KAYNAK

Linkte paylaşılan bilgileri incelediğinizde tam olarak neler döndüğünü anlaya bilirsiniz.

Elbette şuan getirisi vardır. Hangi amaç için çalıştıkları veya kimlere neye finans sağladıkları kesin değil. Belkide yeterli sayı ve finansa erişmediler eriştiklerinde yüksek bir vurgun ile piyasadan çekilicekler. Yani şirket başlı başına bir muamma.

İşin birde devlet tarafı var yapılan basın açıklamaları gösteriyor ki şuan türkiyede hiç bir yasal şirket veya kuruluşu yok. Sosyal medya internet üzerinden belli kişiler aracılığı ile bir dağıtım ağı oluşturmuşlar.

karios-planet-dolandiriciligi-2

https://www.gtb.gov.tr/duyurular/kairos-planet-hakkinda-basin-aciklamasi

Son paragrafta yazanlara dikkat etmenizi isterim. Söz konusu sistemi ülkemizde başlatan , yayan ve ticari amaçlarla destekleyenlerin faliyetleri bakanlığımızca incelenmek üzere denetim programına alınmıştır.

Şu soruları kendinize sorun arkadaşlar. Karios nedir ?   Neye hizmet eder ? Kim bu eli bol insanlar ? Neden bilgisayarımı 10 saat çalıştırıyorum diye bana para ödüyorlar ?

Hadi sağlıcakla…

One Comment

  1. kairos ödemelerde sıkıntı yaşanıyor ama çözmeye çalışıyoz. yeni procemiz sanin koin’e herkesi beklerim.

    saygılarımla

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir