37 bin yıllık bir tane matematiksel alet var. Nedir o? Bir kemik var arkadaşlar. Bu kemiğin adı Lebombo, Lebombo denmesinin nedeni Güney Afrika’da Lebombo Dağında bulunmuş olması. Bunun üzerinde gerçekten 29 tane çentik sayılabiliyor ve buradan işte sayma sistemlerinin oluşturulmaya başlandığı düşünülebilir. Diğer taraftan o Avrupa’da 30 bin yıllık başka bir kemik bulunuyor Kurt Kemiği. Burada 57 çizik var 5’erli kümeler halinde. Buradan şöyle bir şey diyebiliriz adamlar hani 5’erli saymayı biliyorlar. Ondan sonra şimdi bir tane daha kemik söyleyeceğim. 20–25 bin yıllık Ishango şimdi bunun üzerine biraz gideceğiz. Bu 1970’lerde bulunan bir kemik 25 bin yıllık olduğu söylenebilir. İlk bulunduğunda 6 bin yıllık falan diye düşünülüyor ama karbon testlerinden geçirildikten sonra 25 bin yıl civarında olduğu tahmin ediliyor. Ishango Kemiğini biraz açarsak arkadaşlar kendisi Brüksel’de bulunuyor şu anda koruma altında. Şöyle yani şunları tabii göremiyoruz ama şunları açtığımız zaman kemiğin şu yapıda olduğunu görülüyor. Burada neyi fark ediyoruz. Dikkat ederseniz şuradaki 60’lık toplamlar acaba bunlar 60’lık sayı sistemi mi kullanıyor diye düşündürüyor. Diğer taraftan şuraya bakıyorsunuz bunların hepsi asal arkadaşlar. 25 bin yıl önce acaba bunlar asal sayıları biliyorlar mı diye düşünmekten insan kendini alamıyor.

Lebombo Kemiği 

Matematik ile ilgili en eski fosili Lebombo kemiğidir. Günümüzden 37 000 yıl önceye aitdir. Bu kemik 1970 yılında Güney Afrika ile Mozambik arasındaki Swaziland’ daki Lebombo dağlarında bulunmuş olup, üzerindeki 29 çentik açıkça görülmektedir.

Lebombo kemikleri (M.Ö. 35,000)
Lebombo kemikleri
(M.Ö. 35,000)

Ishango Kemiği

Tarih öncesine ait bir matematiksel nesne olduğuna inanılan en heycan verici kalıntı ise, Belçikalı jeolog Jean de Braucourt’un 1960 yılında Nil nehri yakınlarında konumlanan Ishango Bölgesinde, bulduğu Ishango Kemikleridir.

İşango kemikleri (M.Ö. 18.000)
İşango kemikleri
(M.Ö. 18.000)

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir