20 Ocak 2017 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barak Obama’dan görevi devralan tartışmalı isim Donald Trump. Rakibi olan Hillary Clinton’ı tahminlerin dışına iterek mağlup etmiştir ve Amerika Birleşik Devletlerinin 45. devlet başkanı olarak seçilmiştir.

donald_trum_az_bak_hele_2017

Donald Trump özel hayatı, iş hayatı ve oldukça dikkat çeken;  aynı zamanda tepki gösterilen söylemleriyle adında sık sık söz ettiren bir isim. Donald Trump kimdir?

14 Haziran 1946 ABD ( New York) dünyaya gelmiştir.  Baba tarafında Alman asıllıdır. Oldukça çarpıcı açıklamalarından biride Alman asıllı olmasından gurur duyduğu söylemesidir. Bu vurgunun arkasında yatan, birçok söylemle, dünyada tepkiler alan Trump Meksika sınırlarına duvar çekeceğiz. Müslümanlar ABD alınmasın gibi açıklamalara imza atmasıyla gündem olmuştur. Skandalları kadınlara karşı şiddet ve cinsel hakaret içeren birçok sözle dünya basının sallamaya devam etmiştir.

donald_trum_skandallari_az_bak_hele_2017

Trump’un babası Fred Almanya’nın ve New York’un en ünlü gayrimenkul girişimcilerinden biriydi. Trump, 1973 yılında New York’ta 290 dairelik, 18 katlı gökdelen inşa ederek başlamıştır. Daha sonraki çalışmalarında çok sayıda gökdelen inşa ederek şehrin görüntüsünde oldukça değiştirecek işler yapmış  “New York’u yenileyen adam”  olarak ün kazanmıştır. Sosyeteye hitap eden içerisinde lüks mağazaları barındıran saygın binalar dikerek adını sıkça duyduğumuz Trump Towers mevcuttur. 4.500 milyar serveti olduğu iddia edilmektedir. Dünyanın 400 zengin insanı arasında da yer almıştır.

trump_towers_azbakhele_2017

Trump, üç evlilik yapmıştır. Bu evliliklerinde 3 erkek, 2 kız olmak üzere 5 çocuğu bulunmaktadır. Yeni fist lady eşi Melania Trump, eski bir modeldir. 2005 yılından beri evliliklerini sürdürmektedirler. Trump ’un yazmış olduğu kitaplarda bulunmaktadır. Anlaşma sanatı, hayatta kalma sanatı, geri dönüş sanatı, en üstte yaşayarak, nasıl zengin olunur, alınan en iyi iş danışması, bir milyarder gibi düşün, alınan en iyi golf tavsiyeleri, 101 başarıya giden yol. Anketleri sonuçlarını tepe takla getiren Trump seçim çalışmaları için yüklü miktarlarda paralar harcaması da çok düşündürücü bir boyut olması gerekirken seçmen  “kötünün iyisi” diyerek Trump’u seçmiştir.

trump_ve_ailesi_bbc

Son olarak seçim vaatleri nelerdi? Bir görelim! Vergi oranlarının indireceğini, dar gelirli ailelerin gelir vergisi ödemeyeceğini açıklamıştır. Ülkenin enerji üretimimi arttıracağını taahhüt etmiştir. Amerika işçilerine zararı olan ticaret anlaşmalarını tekrar gözden geçireceğini bildirmiştir. Sağlık sektörü için daha hesaplı tedavi ve hizmet kalitesini artıracağını açıklanmıştır. Temel hedef olarak radikal İslam’ın zemin kazanmasını engellemek istediğinin sinyallerini vererek bu yönde politika izleyeceğini açık bir dille vurgulamıştır. Demokrat parti adayı Hillary Clinton u geride bırakarak, ipi göğüsleyen Cumhuriyet partili Donald Trump bakalım Amerika ve dünyada nasıl yankılara sebebiyet verecek!

trump_ve_vaatleri

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir